Tarte buraczki do obiadu – nie tylko przepis
Czerwone buraki są chyba najbardziej wartościowymi warzywami pośród wszystkich dostępnych w sklepach. Są kopalnią żelaza, wapnia, magnezu i potasu oraz mają wiele właściwości zdrowotnych. Historia buraka czerwonego w jadłospisie człowieka sięga czasów starożytnych, gdyż już 2000 lat p.n.e. w Babilonie stosowano liście buraka w celach leczniczych.
W Polsce buraki pojawiły się znacznie później. Z dostępnych źródeł wiadomo, że jadano je na dworze króla Władysława Jagiełły. Od tamtej pory buraczki na stałe zagościły na polskich stołach i pozostały tam do dnia dzisiejszego. Dzisiaj tarte buraczki są nieodłącznym elementem niedzielnego obiadu. Popularnością ustępują chyba tylko kiszonej kapuście. ;)
Zdrowotne i antyrakowe właściwości buraka czerwonego
Czerwonofioletową barwę burakom nadają beta-cyjany, które pełnią ważną role w profilaktyce nowotworowej. Przeprowadzone przez naukowców badania potwierdziły, że codzienne spożywanie soku z buraka czerwonego powoduje cofanie się raka, a u niektórych chorych nawet całkowite wyleczenie. W mojej rodzinie jest osoba, która zachorowała na nowotwór i w okresie leczenia piła codziennie świeżo wyciśnięty sok z czerwonych buraków. Minęło już ponad 15 lat od całkowitego wyleczenia, a ta osoba do dzisiaj cieszy się dobrym zdrowiem.
Oczywiście w trakcie terapii antynowotworowej nie należy rezygnować z leczenia zaproponowanego przez lekarza. Kuracja buraczana powinna stanowić jego uzupełnienie.
Ale czerwone buraki mają jeszcze wiele innych właściwości, które pozytywnie oddziałują na organizm człowieka. Dzięki substancjom pektynowym buraki ułatwiają trawienie, obniżają poziom cholesterolu, przeciwdziałają miażdżycy i hamują procesy gnilne w jelitach. Kobietom w ciąży zaleca się spożywanie buraków, ponieważ zawierają one kwas foliowy, odkwaszają organizm dzięki zawartości wapnia, potasu, sodu i magnezu, a zawarta w nich witamina B wspomaga proces tworzenia się czerwonych krwinek.
Ponadto buraki działają pobudzająco, zwalczają przeziębienie i zwiększają odporność organizmu za sprawą betaniny, ale i śladowych ilości pierwiastków takich jak: lit, stront i rubid. Warto zapamiętać, że najlepsze są młode buraki, nie przekraczające średnicy 8 cm oraz, że chorzy na cukrzycę nie powinni jeść buraków.
Tarte buraczki to także wspaniały dodatek do obiadu. Chyba każdy z nas zna ich smak w połączeniu z kotletami mielonymi i ziemniakami. Mi zawsze przypomina się smak dzieciństwa :)
Aby zrobić tarte buraczki do obiadu potrzebujesz (składniki):
- 0,5 kg buraków
- 1 łyżka śmietany 12%
- 1 łyżka mąki pszennej
- 4,5 łyżek wody
- sól, pieprz do smaku
Jak przygotować tarte buraczki do obiadu:
1. Buraczki bez obierania gotuję na małym ogniu pod przykryciem, aż widelec będzie miękko wchodził (około 30 minut). Po wyłączeniu jeszcze chwilę zostawiam je w tej wodzie, a następnie odcedzam.
2. Obrane buraczki ścieram na tarce o grubych oczkach i przekładam do małego garnka. Buraczki gotuję z małą ilością wody.
3. Mąkę i śmietanę dokładnie mieszam w szklance. Jeśli powstaną grudki, przelewam całość przez sitko do drugiej szklanki, a następnie do naszych gorących buraczków. Mieszam jeszcze chwilę na małym gazie, aż całość nieco zgęstnieje.
dzisiaj zostałem poczęstowany gotowymi buraczkami tartymi z gomaru pińczów i zachwycił mnie ich smak polecam do wypróbowaniam!11
Buraczki są przepyszne, są też zdrowe uwielbiam je w każdej postaci. Zgadzam się z marek1961, Gorąco polecam ostatnio odkryte przeze mnie tarte buraki z Pińczowa z firmy Gomar.