Schab z pończochy! Czyli przepis na domową wędlinę.
Domowa wędlina nie ma sobie równych. Wydawać by się mogło, że taka domowa produkcja jest trudna i wymaga fachowej wiedzy oraz specjalnego sprzętu. To ja Wam mówię cytując klasyka: „Nic bardziej mylnego!”. Schab z pończochy robi się praktycznie sam, a przepis jest uniwersalny i dokładnie w ten sam sposób można przygotować np. karkówkę.
Nie raz bywa tak, że zanim zaprezentuję Wam przepis, to robię go po 2-3 razy. Czasem coś zmieniam, czasem coś nie wyjdzie, więc dlatego wszystko testuję przed publikacją. W tym wpisie prezentuję mój debiut jeśli chodzi o schab. Co mnie ucieszyło najbardziej, że ten debiut udał się już przy pierwszej próbie. Zapiszcie ten przepis w notesie, bo gwarantuję, że sąsiadki, ciotki, matki i teściowe będą błagać o recepturę! A jeszcze lepiej podeślijcie im link do przepisu. Każda pani (lub pan) domu powinien chociaż raz spróbować zrobić domową wędlinę.
Składniki:
- 1 kg ładnego schabu (mój miał trochę ścięgien a to źle)
- 1/3 szklanki cukru
- 1/3 szklanki soli
- 5 dużych ząbków czosnku
- 15 g słodkiej papryki
- 2 łyżeczki pieprzu cayenne
- 2 łyżeczki mielonego czarnego pieprzu
Jak zrobić schab z pończochy
- Mięso umyj i osusz. Nożem wytnij błonki. Najlepsze będzie mięso pozbawione tych białych części, ponieważ o wiele łatwiej się kroi (i spożywa). Tak przygotowaną sztukę mięsa natrzyj cukrem ze wszystkich stron, ułóż w naczyniu i schowaj do lodówki na całą dobę. W ciągu tego czasu możesz odwrócić mięso.
- Po upływie 24 h wylej nagromadzoną wodę, schab opłucz i osusz papierowym ręcznikiem. To samo wykonaj z solą – natrzyj nią mięso ze wszystkich stron, wstaw do naczynia i na całą dobę do lodówki. Następnie wylej wodę, umyj i osusz mięso.
- Przyprawy wymieszaj w miseczce. Czosnek przeciśnij przez praskę dwa razy i dokładnie natrzyj mięso. Czosnek pełni tutaj podwójną funkcję: konserwuje i nadaje smak. Dzięki temu będzie miało ono przyjemny smak, aromat i najważniejsze – nie zepsuje się podczas suszenia.
- Nową skarpetkę lub pończochę (rajstopy też mogą być, byleby nie używane ;) umyj, wysusz. Włóż do niej schab, zawiąż supełek i powieś pod szafką/półką w kuchni. Ważne aby to było ciepłe i przewiewne miejsce.
- Schab należy suszyć przez 7 dni. Ostatniego dnia, zdjąć i przechowywać w lodówce.
Porada:
Schab pokrój tak cienko jak potrafisz, ponieważ wędlina dojrzewająca jest dość słona i intensywna w smaku. Zauważ, że np. szynkę parmeńską albo salami kroi się na plastry cienkie jak pergamin.
Mój schab stracił 175 g wody.
Ciekawostka:
Przez siedem dni suszenia mięsa, w domu roztaczał się piękny zapach suszonej papryki. Aromat dojrzewał razem mięsem, a my nie mogliśmy doczekać się pierwszego plasterka domowej wędliny…
Edycja 2020 r.:
Schab robiłam już wiele razy i zawsze ściśle według przepisu. Za każdym razem udaje się uzyskać ten sam smak. Domowa wędlina nie ma sobie równych, a w szczególności bardzo polecam ten przepis :)
Dajcie znać w komentarzach jak wy robicie wędlinę w domu. A jeśli już skorzystaliście z mojego przepisu, chętnie zobaczę wasze wyroby.
Powiem szczerze, że w życiu jeszcze nie słyszałam o takim sposobie! Jak zobaczyłam tytuł, schab z pończochy to musiałam wejść żeby zobaczyć jej zastosowanie kulinarne :)