Czy wszyscy powinni brać suplementy
|

Czy wszyscy powinni brać suplementy?

Dużo się mówi o tym, że obecnie żywność dostępna w sklepach jest pozbawiona wielu składników potrzebnych organizmowi. Czy to poprzez modyfikacje genetyczne roślin (pszenica nie ta co kiedyś…), czy w wyniku przetwarzania surowców i produkcji żywności (smażenie, gotowanie). Aby zniwelować skutki zubożenia żywności w składniki odżywcze, powszechnie stosuje się dodatki do żywności, które mają uzupełnić np. witaminę C w sokach, albo żelazo w płatkach kukurydzianych.

Suplementy nie naprawią ubogiej diety.

Uboga i skromna dieta nie dostarcza organizmowi potrzebnych składników. Żywność wysoko przetworzona również może powodować braki, a do tego spożywana często być przyczyną wielu dolegliwości i chorób.

Suplementy uzupełnią braki w witaminy i minerały, ale nie zastąpią wszystkich substancji z żywności dla optymalnego zdrowia. Tylko zrównoważony urozmaicony styl odżywiania zapewni odżywcze składniki dla zdrowia.

Dlatego słusznie producenci piszą na opakowaniach, że żaden suplement nie może stanowić zamiennika dla zbilansowanej diety. Oznacza to, że na pierwszym miejscu jest sposób odżywiania, a później suplement.

Ciekawostka:
W USA do mleka dodaje się witaminę D. W Polsce raczej tak się nie robi. Za to rekomenduje się suplementację witaminy D już od urodzenia.

Kto powinien suplementować witaminy i minerały?

Suplementacja nie jest konieczna, chyba, że należysz do pewnych grup ludzi, dla których nawet najlepszy sposób odżywiania będzie niewystarczający. Twój lekarz lub dietetyk, który się tobą opiekuje może zalecić ci codzienną suplementację jeśli jesteś:

  • Kobietą, która właśnie jest w ciąży i/lub karmisz piersią. Być może potrzebujesz pewnych minerałów, w szczególności kwas foliowy lub żelazo, wapń z witaminą D? Zapytaj lekarza o zestaw witamin prenatalnych.
  • Kobietą, która stara się zajść w ciąże. Bardzo ważny jest kwas foliowy. Żywność fortyfikowana kwasem foliowym, może nie wystarczyć.
  • Kobietą, która ma obfite miesiączki. Zanim znajdziesz przyczynę krwawień, być może będziesz potrzebować suplementacji żelaza.
  • Osobą na restrykcyjnej diecie. Z pewnością nie konsumujesz wystarczającej ilości składników odżywczych. Powinnaś/powinienieś brać multiwitaminy sugerowane przez lekarza.
  • Na diecie wegetariańskiej, wegańskiej lub podobnej. Wykluczenia w diecie takie jak: mięso, nabiał i inne pochodzące od zwierząt mogą przyczynić się do braków wapnia, żelaza, cynku, witamin B12 oraz D.
  • Osobą w starszym wieku. Dla zdrowia twoich kości, zaleca się suplementować wapń i witaminę D

Wiele osób stosuje suplementację w dobrej intencji i za poradą specjalisty. Być może mają luki w diecie albo chcą się ochronić przed niedoborami i problemami zdrowotnymi takimi jak: objawy menopauzy, starzenie się skóry, rak, arytmia.

Zbyt często jednak suplementy są sprzedawane przez marketing obietnic przyjaciół, członków rodziny albo „guru” zdrowia, którzy nie są przeszkoleni adekwatnie do sposobu udzielania rad zdrowotnych.

Jeśli twój lekarz rekomenduje suplement  – również witaminy i minerały złożona albo pojedyncze  np. wapń, to posłuchaj jego rad. Przeczytaj również ulotkę i bierz według instrukcji.


Artykuł sponsorowany, ma charakter reklamowy.

Oceń przepis / post

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.