woda a kamienie w nerkach

Czy twarda woda powoduje kamienie w nerkach?

Nikt z nas chyba nie lubi twardej wody. Pralki jej nie lubią, bo się psują, włosy bo matowieją, skóra bo się ściąga, nawet piana z mydła trudniej się pieni, a prysznic jest cały w białych kropkach. A do tego ten osad na dnie szklanki i czajnik z odłożonym kamieniem! Nie raz zastanawiałam się, czy taka herbata z pyłem na dnie kubka nie szkodzi naszemu zdrowiu?

Na marginesie dodam, że mieszkam w rejonie Polski, gdzie woda jest dość twarda. Miasto Chełm zbudowano na złożach kredy, a pod jego ulicami rozciągają się kilometry korytarzy zabytkowej kopalni kredy. Wyjeżdżając do innych miast obserwuję znaczne różnice w kwestii wody. Ale bez względu na szerokość geograficzną, każda woda niedemineralizowana po zagotowaniu zostawia osad. Wokół tego zjawiska też powstało dużo mitów. Oto jeden z nich:

W czajniku osadza się kamień, w łazience na kranie również,
u ludzi też tworzą się kamienie w nerkach.
Czy pijąc twardą wodę nabawimy się kamieni w nerkach?

Co to jest kamień w czajniku? Skąd się bierze?

Kamień w czajniku to tak zwany kamień kotłowy. Jest to warstwa osadu węglanu wapnia i magnezu, który powstaje w wyniku rozkładu wodorowęglanów wapnia i magnezu, które występują w wodzie, a zwłaszcza w twardej. Powstałe węglany są trudno rozpuszczalne i wytrącają się jako osad. Kamień pojawia się w urządzeniach i naczyniach w których gotowana jest woda. Osadza się na ściankach i elementach grzewczych – np. na grzałce.

Czy kamień w czajniku, twarda woda powoduje kamienie w nerkach?

Niektórzy uważają, że skoro kamień osadza się w czajniku, to picie takiej wody (zagotowanej lub prosto z kranu) może również powodować kamienie w nerkach. Prawda jest taka, że żadne badanie naukowe nie potwierdziło tej tezy. Wiadomo, że tworzenie kamieni w nerkach nie ma związku z twardością wody, a jest skutkiem powstania złogów (nierozpuszczalne fosforany, moczany, szczawiany).

Przyczyny kamicy nerkowej mają związek z nieprawidłową dietą, która wynika ze spożycia dużej ilości białka, rafinowanych węglowodanów, tłuszczów i soli kuchennej. Jeśli spożywacie dużo i często: rabarbar, szczaw, szpinak lub kapustę włoską – to uważajcie! Te warzywa są źródłem kwasu szczawiowego i przyczyniają się do powstawania kamieni w nerkach.

Czy można pić wodę z osadem?

Dobra wiadomość to taka, że obecność i spożycie osadu powstałego po przegotowaniu wody nie jest niebezpieczne dla naszego zdrowia. Nie wpływa na smak posiłków i potraw z użyciem przegotowanej wody. Mogą pojawić się jedynie szare „płatki” kamienia lub „piasek” na dnie szklanki z kawą czy herbatą. Nie jest to może apetyczne, ale nieszkodliwe. Warto jednak odkamienić czajnik, ponieważ kamień kotłowy sprawia, że woda dłużej się podgrzewa.

Jak się pozbyć kamienia z czajnika lub pralki?

Są specjalne środki do odkamieniania takich urządzeń, ale najprościej będzie to zrobić domowym sposobem. Ocet niestety pozostawia specyficzny zapach, aby się go pozbyć należy zagotować pusty czajnik jeden lub dwa razy. Zamiast octu, polecam kwasem cytrynowy! Tani, powszechny i skuteczny!

Twarda woda zdrowsza niż miękka

Woda zawiera prawie wszystkie substancje naturalne występujące w skorupie ziemskiej oraz substancje będące efektem działalności człowieka. Są dowody, na to , że twarda woda która zawiera większe ilości magnezu i wapnia może być zdrowsza od miękkiej. Mało tego! Udowodniono, że miękka woda używana do gotowania warzyw, mięsa itd. zmniejsza zawartość magnezu i wapnia w żywności! Woda twarda natomiast zmniejsza straty składników odżywczych i zwiększa zawartość wapnia w żywności.

„Jak podaje Polskie Towarzystwo Magnezologiczne są dowody na to, że twarda woda, zawierająca większe ilości takich biopierwiastków jak, magnez i wapń, może być zdrowsza od miękkiej, ponieważ na terenie gdzie występuje, zaobserwowano niższą zapadalność na choroby układu krążenia.

Przykładem są mieszkańcy Gruzji, którzy pijąc wodę twardą, w mniejszym stopniu cierpią na choroby miażdżycowe i dożywają sędziwego wieku. Inaczej jest w Finlandii, której obywatele mający do dyspozycji wodę miękką, polodowcową, częściej zapadali na choroby serca i umierali nawet w młodym wieku.

Zwrócił na to uwagę polski uczony, – prof. Julian Aleksandrowicz – pisząc w tej sprawie list do ówczesnego prezydenta Finlandii Urho Kekkonena. W związku z tym problemem władze fińskie zleciły opracowanie kompleksowego programu zaradczego. Tak powstał projekt profilaktyczny pod nazwą Nord Kareliia, w którym uwzględniono również m.in. suplementowanie wody składnikami mineralnym. W ciągu 25 lat trwania kampanii liczba zgonów z powodu chorób serca i naczyń krwionośnych w Północnej Karelii zmniejszyła się o 75%.” E. Fąfara – PSSE w Limanowej

Producenci filtrów do wody, zmiękczaczy, magnetyzerów, odkamieniaczy itp. usiłują wmówić nam, że twarda woda jest niebezpieczna dla naszego zdrowia. W rzeczywistości tak nie jest!

Mit obalony!

Twarda woda nie powoduje kamieni w nerkach. A tak naprawdę jest dużo bardziej wartościowa niż ta zmiękczona (w kontekście spożywczym). Należy pamiętać, że woda jest niezbędnym elementem do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a jej skład mineralny decyduje o właściwościach zdrowotnych wody.

4/5 - (2 votes)

Podobne wpisy

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.