ciasto 3 bit
||

Ciasto 3 bit bez pieczenia

Dzisiaj przepis na ciasto 3 bit. Ciasto nazywa się na cześć batoników z herbatnikami, kremem i czekoladą, którymi kiedyś się po prostu zajadałam. Zazwyczaj przygotowuję ciasta, które się piecze i właśnie z tego powodu ten przepis może by nie trafił na mój blog. Ciasto 3 bit nie wymaga piekarnika, dlatego polecam je paniom i panom, którzy nie posiadają takiego sprzętu w swojej kuchni. Przepis dedukuję „loli”, która jakiś czas temu poprosiła właśnie o przepis na 3 bita.

Uwaga! Moje ciasto nie zawiera śmietany 30% tak jak podają prawie wszystkie przepisy. Nie przepadam za tak tłustą śmietaną, co nie znaczy, że jej całkowicie unikam w kuchni. Przygotowując ostatnią warstwę kremu zwyczajnie zaliczyłam wpadkę. Podczas ubijania śmietanka się zważyła się i cała porcja kremówki poszła do kosza. Tak już po prostu się zdarza. Całe ciasto szło jak po maśle, a ostatnia warstwa – klapa.

Nie zniechęciło mnie to do końca. Postanowiłam zrobić masę z mleka. Jak ją zrobiłam przeczytacie w opisie przygotowania. Efekt końcowy był taki, że ciasto pięknie się kroiło, jeszcze szybciej znikało i całej rodzinie smakowało.

Składniki ciasta 3 bit

  • 2,5 op. herbatników maślanych (po 250 g z Biedronki)
  • 1 puszka mleka słodzonego
  • 2 budynie waniliowe
  • 3 łyżki cukru pudru
  • 100 masła
  • 0,7 l mleka
  • 1 galaretka cytrynowa
  • śnieżka
  • kilka kostek gorzkiej czekolady

masa kajmakowa

Ciasto 3 bit – przepis krok po kroku

Masa kajmakowa z mleka zagęszczonego słodzonego

Najdłuższym etapem przygotowania ciasta jest przygotowanie karmelu. Puszkę mleka należy włożyć o garnku z wodą i gotować. Spotkałam się z różnymi wersjami co do czasu gotowania takiego mleka. Niektóre przepisy podają 4 h inne 1,5, a ostatnio przeczytałam w gazetce z przepisami, że puszkę należy nakłuć i tak gotować! Nie wiem co autorka miała na myśli, ale chyba tego nie przetestowała. Co by nie było: nie dziurawić puszki, niech spokojnie się gotuje.

Moje mleko gotowało się pod przykryciem i na najmniejszym gazie (małe parowanie wody i mniejsze straty energii). Po 3 godzinach i ostudzeniu do rana, mleko zamieniło się w kremową i przyjemną maź.

W sklepach są dostępne już gotowe takie masy. Mają nawet różne smaki: orzechowa, kokosowa itp. Nie będę wyliczała zalet domowej masy kajmakowej, ale powiem tylko tyle, że jest nieporównanie smaczniejsza. Jeśli sami nie porównacie, musicie uwierzyć mi na słowo.

1. Blachę (25×40 cm) wyłożyć folią spożywczą. Na dnie ułożyć jedną warstwę herbatników, którą smarujemy karmelem.

masa kajmakowa

2. Znów ułożyć herbatniki.

ciasto 3 bit

3. Przygotować masę budyniową. Z pół litra mleka ugotować budynie i ostudzić. Miękkie masło utrzeć z cukrem (pudrem) i stopniowo dodawać po łyżce budyniu. Utrzeć gładką masę i wyłożyć na herbatniki. Ułożyć kolejną i ostatnią warstwę herbatników.

ciasto 3 bit

4. Przygotować masę z mleka. Galaretkę rozpuścić w szklance gorącej wody i odstawić do ostudzenia. Zimne mleko (pozostałe 200 ml) ubić ze śnieżką ok. 3-4 minuty. Pod koniec ubijania dodawać po łyżce rozpuszczonej galaretki. Tak ubita pianę wyłożyć na ciasto i posypać startą czekoladą. Ciasto wstawić do lodówki do stężenia. W tym czasie herbatni lekko zmiękną dzięki czemu będą się ładnie kroić, a nie kruszyć.

Moje ciasto 3 bit już po godzinie chłodzenia było testowane przez Jacka. A to, że poszedł po drugą porcję to znaczy, że było naprawdę dobre. ;)

ciasto 3 bit

ciasto 3 bit

Wartość odżywcza ciasta 3 – BIT w 100 g:

energia: 300 kcal
białko: 5,4 g
tłuszcz: 11,3 g
węglowodany: 43,6 g
błonnik: 0,7 g

Oceń przepis / post

Podobne wpisy

46 komentarzy

  1. Witam, czy zamiast galaretki do śnieżki moge dodać żelatyne? jesli tak, to w jakich proporcjach ją przygotować?
    pozdrawiam :-)

    1. Można dodać żelatynę. Mleka mamy 200 ml, wody 200 ml (szklanka) to razem 400 ml. Zamiast jednej torebki galaretki trzeba dodać ok. 2-2,5 łyżeczki żelatyny i rozpuścić w ujętej wyżej szklance wody.

    1. Tak. Ja dodaję ten bez cukru, bo później z margaryną/masłem trzeba go utrzeć. Ewentualnie jeśli budyń jest z cukrem, można tego cukru mniej dodać podczas ucierania.

    1. Ja ucieram mikserem zakończonym piórkami (trzepaczką). Można też ucierać łyżką – kulą, chociaż sama nie próbowałam, wydaje mi się to bardzo pracochłonne. Blenderem też nie próbowałam, ale myślę, że końcówka (trzepaczka do blendera) nie poradziłaby sobie z masłem/margaryną. Najwygodniejszy będzie mikser ręczny.

    1. „Śnieżka” to taka bita śmietana w proszku. Znajdziesz ją w sklepach koło galaretek, budyni i innych dodatków do ciast.

    2. „Śnieżka” to taka bita śmietana, tyle że w proszku. Znajdziesz ją na sklepowej półce koło galaretek, budyniów i innych dodatków do ciast.

  2. Pierwsza proba:herbatniki+masa+herbatniki.Mase budyniowa zrobilam za rzadka,bicie piany odpuscilam.Smaczne ale mozna bylo zjesc tylko lyzeczka bo budyniowa masa plylwala:P
    Druga proba: .Poszlo lepiej ale budyn znowu zbyt rzadki a poza tym mi sie ta masa zwazyla,Rozsmarowalam ja na herbatnikach a ze jeszcze troche zostalo to dodalam kakao i posmarowalam herbatniki.Na wierzch polozylam jeszcze jedna warstwe herbatnikow.Smietany juz nie robilam
    Kupilam taka mala blache na okolo 8 herbatnikow i na naj sie ucze bo jak bym miala kazda duza blache probna zjesc to masakra.
    W przepisie pisze zeby ubijac mleko ze sniezka ale nie pisze czym.Dobrze ze gdzies indziej wyczytalam ze mikserem.Ja mam tylko zwykla trzepaczke-taka reczna.wiec chyba dam bita smietane w spreju.Jutro przetestuje na Mamie:)
    Czemu mi sie ta masa budyniowa zwazyla???

    1. Jeśli budyń wychodzi za rzadki można dodać trochę skrobi ziemniaczanej lub jeszcze jeden budyń z torebki.
      Co do masy budyniowej która się zważyła, to myślę że tak na prawdę ona się nie zważyła. Ugotowany i ostudzony budyń jest zwarty i twardy, więc nie może się zważyć. Myślę, że chodzi o to, że masło/margaryna do przygotowania masy była źle ubita. Powiem szczerze, że nie lubię tego etapu, bo nie jest łatwo ubić masło na puch, jednak w wielu przepisach ta czynność się pojawia. Przypuszczam, że twoje masło było źle napowietrzone i po dodaniu budyniu były widoczne „wiórki” tłuszczu co wyglądało jakby się masa zważyła. Aby masło/margaryna łatwiej się ucierała warto wyjąć ją 10 minut wcześniej z lodówki.

      1. Dzieki za odpowiedz.:)Moze zle utarlam maslo,bede probowac w tym tygodniu.Ostatnio w niedziele mialam za duzo masy budyniowej wiec znowu dodalam kakao i zrobilam jeszcze jedna warstwe.Juz bitej smietany nie robilam.I tak bylo bardzo dobre mimo ze mase kajmakowa kupilam

  3. Jadłam to ciasto w wykonaniu mojej siostry. Było przepyszne!! Aczkolwiek strasznie słodkie :) sama nie potrafię za bardzo robić deserów. Mam nadzieję że gdy w końcu zamieszkam sama to i na mój blog trafią jakieś przepisy :)

    1. Ja gotowałam i piekłam prawie od zawsze, ale gdy miałam już swoją, własną kuchnię to mogłam na prawdę rozwinąć skrzydła i eksperymentować. Wiadomo, że nie zawsze wszystko wychodzi, a jeśli ktoś mówi inaczej to jest albo bezkrytyczny albo idealny. Na początku ważne są chęci.

  4. prosze mi powiedzięc do czego jest potrzebny cukier puder w treści przygotowania nie mogłam go znależć.. Dziękuję

    1. Bo napisałam sam cukier. Dodałam w nawiasie, że chodzi o cukier puder, a konkretnie to do wykonania masy budyniwej:

      3. Przygotować masę budyniową. Z pół litra mleka ugotować budynie i
      ostudzić. Miękkie masło utrzeć z cukrem (pudrem) i stopniowo dodawać po
      łyżce budyniu. Utrzeć gładką masę i wyłożyć na herbatniki. Ułożyć
      kolejną i ostatnią warstwę herbatników.

      1. Bardzo pieknie dziękuje zainformację. Państwa blog jest cudny, zyczę dużo sił i zdrowia. Czekamy z rodziną na wspaniałe Państwa propozycje kulinarne. Pozdrawiam

      2. Bardzo pieknie dziękuje zainformację. Państwa blog jest cudny, zyczę dużo sił i zdrowia. Czekamy z rodziną na wspaniałe Państwa propozycje kulinarne. Pozdrawiam

        1. Bardzo dziękujemy i cieszymy się, że się Pani podoba. Wszystkiego dobrego – Paula i Jacek:)

  5. prosze mi powiedzięc do czego jest potrzebny cukier puder w treści przygotowania nie mogłam go znależć.. Dziękuję

    1. Jestem ciekawa czy wychodzi jej równie smaczny jak mój. Mój przepis jest bez śmietany 30%, a więc sprawdzi się u osób dbających o linię. To taka moja innowacja:)

      1. o ironio.. karmel! budyn czyli mąka, czekolada, masa herbatników.. i bez dodatku tej śmietany nagle można to jeść i dbać o linie ;D proponuje poszukać przepisów z ksylitolem :) niestety dopiero w chorobie można sie przekonać co to dieta i zdrowa żywność :)

        1. Przy diecie o ustalonym limicie kalorii np. 1500 kcal, kawałek 3 bita by nie zaszkodził;)
          A jeśli zdrowie doskwiera to faktycznie człowiek zaczyna inaczej postrzegać to co spożywa.

  6. Ciasto Wygląda na proste i pyszneeeeee!!!!!! :) …,, Chyba wypróbuje w niedziele :) I zapewne kiedy zrobię też zaraz zniknie :) (Takie są uroki posiadania czterech braci heh)

    1. Ja zawsze robiłam innego (3-bit’a) Z upieczonego ciasta ,herbatników i masy kajmakowej :D Ale na pewno ten jest lepszy :) hehh

    2. Gratuluję tylu braci, musiało być wam zawsze wesoło:)) Ja mam tylko jednego brata, ale tez potrafi zjeść:)))

  7. Magda-śnieżka to taki proszek, który ubijasz z zimnym mlekiem i wychodzi coś na kształt bitej śmietany, tylko delikatniejszej. Do kupienia w każdym sklepie spożywczym, kosztuje ponad złotówkę. Pomysł na ciacho super, już robiłam i faktycznie pyszne, teraz spróbuję w nowej wersji.

    1. Taką masę dość często robię. Jest lekka, a dzięki galaretce ładnie się kroi. Ciasto szybko zniknęło:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.