Bożonarodzeniowy Stollen z marcepanem
Do przygotowania stollena z marcepanem zachęciły mnie zdjęcia ciasta, na które trafiłam kiedyś w Internecie. Zaczęłam przeszukiwać sieć w poszukiwaniu najlepszej receptury. Teraz mogę z czystym sumieniem przekazać Wam przepis na stollen, który jest jednym z ulubionych ciast mojego Jacka :)
Czym jest Stollen?
To ciasto drożdżowe z suszonymi owocami, marcepanem, posypane cukrem pudrem. To tradycyjne nimieckie ciasto najczęściej spożywane jest w czasie świąt Bożego Narodzenia.
Przepis
Przy próbowaniu ciasta, mąż powiedział, że przypomina mu nasz keks, ja bym bardziej skłaniała się do wersji, że to taki chlebek z bakaliami i cukrem. Obie opinie są poprawne. Pierwotny Stollen wykonywany był z drożdży, mąki, wody i pozostały składników czyli bakalie, przyprawy. Współczesne wersje tego ciasta zawierają jaja, cukier, mleko, masło, rum, marcepan.
Pochodzenie
Pierwsza wzmianka historyczna pochodzi z 1474. Był to pierwszy oficjalny dokument związany z wtedy jeszcze z Striezel. Dziś najbardziej znany jest Stollen Stollen Dresdner produkowany w Dreźnie (podgórze zachodniosudeckie, wschodnie Niemcy). Oryginalny przysmak z Drezna ma specjalna pieczęć z wizerunkiem króla Augusta II Mocnego i jest produkowany tylko przez 150 piekarzy w Dreźnie.
Niezbędne składniki
Zaczyn:
- 100 g mąki pszennej
- 175 ml mleka
- 45 g drożdży świeżych
Ciasto :
- 400 g mąki
- 1/4 łyżeczki soli
- 90 g cukru
- 1 jajko
- 150 g roztopionego masła
- 75 ml mleka
- mielona gałka muszkatołowa
- mielony kardamon
- mielony goździki
- skórka starta z 1/2 cytryny
Nadzienie:
- bakalie: żurawina, rodzynki – razem około 200 g
- 80 g migdałów
- skórka pomarańczowa (można kupić gotową)
- 200 g marcepanu
- 3 łyżeczki rumu
- 1 łyżeczka cukru pudru
oraz
- cukier puder do posypania
- łyżka rozpuszczonego masła
Przepis na stollen z marcepanem – krok po korku
Wymieszać w małej miseczce mąkę, ciepłe mleko i drożdże. Odstawić na 30 minut w ciepłym miejscu. U mnie zaczyn dojrzewał obok kaloryfera.
Do zaczynu dodać pozostałą mąkę, wymieszać. Dodać przyprawy, sól, cukier, skórkę cytrynową oraz jajko (można lekko roztrzepać). Na końcu dodać rozpuszczone masło i ciepłe mleko. Wyrobić ciasto, odstawić aż podrośnie około 1h). Dodam, że ja sama starłam gałkę muszkatołową, zmieliłam kardamon z goździkami. Tak przygotowane przyprawy mają więcej aromatu niż gotowe.
Suszone owoce zalać 3 łyżeczkami rumu i macerować. Do tej czynności lepszy byłby ciemny rum, ale miałam tylko biały.
Ciasto może być przechowywane do kilku tygodni. W tym celu należy je owinąć w folię spożywczą i przechowywać w szczelnym pojemniku. Ciasto można również zamrozić.
Stollen przed podaniem posypać cukrem pudrem.
też dziś robiłam stollen. widze, że korzystałyśmy z tego samego rumu. ;)
co prawda do ciast lepszy ciemny rum, do picia smakuje mi biały i taki tylko miałam:)
sprawdził się jak najbardziej:))))