Pilaw z wieprzowiną i sosem tzatziki z Multicookera REDMOND | FILM
Cy smaczny obiad musi być skomplikowany? Ja uważam, że nie. Dlatego tak często gotuję dania jednogarnkowe i za każdym razem trochę zmieniam recepturę. W końcu o to chodzi w kuchni, żeby korzystać z wyobraźni i eksperymentować. Dlatego dzisiaj pokażę Ci jak zrobić pilaw z wieprzowiną i sosem tzatziki. Będzie to moja autorska wersja tego dania.
Pilaw to danie wywodzące się z Persji, później rozprzestrzeniło się na terenie Azji i Europy. W każdym kraju znane jest trochę w innej postaci. Zmieniają się składniki, ale zasada pozostaje ta sama. Do Polski też trafił i znamy go jako potrawkę z kurczaka z ryżem i marchewką. Kto by pomyślał, że ta prosta potrawa z dzieciństwa ma taki rodowód?
Podstawą dla mojego pilawu będzie mielona wieprzowina (w oryginale była baranina). Do tego dojdą warzywa oraz ryż. Wszystko razem uduszone w Multicookerze REDMOND RMC-M90E, który miałem okazję testować przez ostatnie trzy tygodnie.
Moje danie wzbogaciłem jeszcze o sos tzatziki. Świetnie komponuje się z pilawem, a do tego jest łatwy w przygotowaniu. Jak widzisz, lubię proste potrawy, a szczególnie te jednogarnkowe.
Pilaw – składniki
Mówiłem to już na filmie i napiszę o tym jeszcze raz: Nie musisz trzymać się sztywno podanych składników. To danie ma tę zaletę, że możesz dodawać do niego różne rodzaje mięs, warzyw oraz przypraw. Za każdym razem wyjdzie Ci trochę inne danie, ale przecież o to chodzi w kuchni. :)
- mięso mielone wieprzowe 0,5 kg
- ryż 400 g
- czosnek 2 ząbki
- marchew 2 szt.
- pietruszka korzeń 2 szt.
- papryka 1 szt.
- natka pietruszki
- olej do smażenia
- woda 2,5 szklanki
- kumin 1 łyżeczka
- kolendra 1 łyżeczka
- papryka słodka 1 łyżka
- papryka chili 0,5 łyżeczki
- kardamon 0,5 łyżeczki
- sól 1,5 łyżeczki
- pieprz czarny mielony 0,5 łyżeczki
Sos tzatziki – składniki
- jogurt grecki 200 g
- 1 ogórek
- 1 ząbek czosnku
- sól
- pieprz biały mielony
Przepis na pilaw? Proszę bardzo.
- Zaczynamy od usmażenia mięsa. Do misy multicookera wlej trochę oleju do smażenia i zamknij pokrywę. Ustaw program do smażenia, czyli FRY i poczekaj kilka minut, aż olej się rozgrzeje.
- Jeśli potrafisz szybko ogarnąć się z warzywami, to możesz się nimi zająć teraz. Jeśli nie, to zrób to po usmażeniu mięsa.
- Na tarce o grubych oczkach zetrzyj marchew oraz korzeń pietruszki.
- Paprykę pokrój na cienkie paski.
- Wieprzowina potrzebuje kilku minut na gorącym oleju, żeby była należycie usmażona. Pamiętaj o smażeniu przy otwartej pokrywie i mieszaniu mięsa od czasu do czasu.
- Po usmażeniu mięsa wsyp do misy multicookera ryż.
- Następnie dodaj startą marchew, pietruszkę oraz pokrojoną paprykę.
- To danie musi być przyprawione i to konkretnie. Na tym polega jego urok. Dodaj posiekaną natkę pietruszki, paprykę słodką oraz ostrą, kardamon, kolendrę i pozostałe przyprawy.
- Wlej do misy multicookera 2,5 szklanki wody. Całość zamieszaj i zamknij pokrywę.
- W multicookerze wybierz program PILAW i rozpocznij duszenie dania.
Jak zrobić sos tzatziki?
Przygotowanie sosu tzatziki jest banalnie proste. Wystarczy kilka składników, chwila czasu i sos będzie gotowy.
- Zacznij od dokładnego umycia ogórka, ponieważ trafi do sosu razem ze skórką.
- Ogórka zetrzyj na tarce o grubych oczkach, dodaj trochę soli, wymieszaj i odstaw na kilka minut. Ogórek musi puścić wodę, którą trzeba później odsączyć. Jeśli tego nie zrobisz, to sos będzie zdecydowanie za rzadki.
- Do jogurtu greckiego dodaj 1 ząbek czosnku przeciśnięty przez praskę oraz wcześniej startego ogórka.
- Czas na przyprawy. Dodaj odrobinę soli, trochę białego pieprzu i całość skrop niewielką ilością soku z cytryny.
- Wszystko razem wymieszaj i wstaw do lodówki na 30 minut. Składniki muszą się przegryźć, aby sos nabrał docelowego smaku.
Dwa słowa o multicookerze
Model multicookera, z którego korzystaliśmy tym razem (REDMOND RMC-M90E) trochę różni się od tego, który testowaliśmy tydzień temu (Multicooker Redmond RMC-280E). W zestawie znajdują się przydatne akcesoria: łyżka i szpatułka, tacka do gotowania na parze i koszyczek do smażenia w oleju, np. frytek. Można też do niego dokupić stalową misę do gotowania zup. Dla modelu RMC-280E takiej misy jeszcze nie ma w sprzedaży.
Ten model ma 45 różnych programów (17 automatycznych, 28 z ustawieniami konfigurowanymi ręcznie). To trochę mniej niż model testowany poprzednio. Mimo to udało nam się zrobić na próbę wszystkie te same potrawy, które przygotowaliśmy w modelu RMC-280E.
Niestety model RMC-M90E sprawia wrażenie, że jest tańszą i słabszą wersją w porównaniu z modelem RMC-280E. Nie jest tak solidny i masywny jak jego brat z poprzedniego testu. Chociaż pod względem możliwości obydwa multicookery są prawie identyczne, to ja bym wybrał model RMC-280E. Jest masywniejszy, stabilniejszy i lepiej wygląda.
Testowany dzisiaj model ma jednak jedną przewagę nad modelem RMC-280E. Misa tego multicookera posiada wbudowane rączki, które pozwalają na jej wyjęcie z urządzenia od razu po skończeniu gotowania. W modelu RMC-280E trzeba było poczekać, aż misa wystygnie. To szczegół, ale zauważyłem, że wpływa pozytywnie na komfort użytkowania.
Dzisiaj pokazałem, jak zrobić pilaw z wykorzystaniem multicookera. Klasyczne danie jednogarnkowe. Proste w przygotowaniu, ale smaczne i sycące. Jak Twoim zdaniem można zmienić ten przepis, aby to danie było jeszcze lepsze?
Wpis powstał przy współpracy z firmą Redmond Sp. z o.o. Marka nie miała żadnego wpływu na opinie zawarte w powyższym tekście i filmie. Zachowuję pełną niezależność w sposobie przedstawienia tematu.