Papryka konserwowa – tradycyjna
Lato się kończy a wraz z nim zaczynamy przygotowywać się na nadejście zimy. Wiąże się to z przygotowaniem owocowych i warzywnych zapasów spiżarnianych. Jednym z przysmaków w moim domu jest właśnie papryka konserwowa. Przygotowuję ją w sposób tradycyjny i bez udziwnień. Dla osób poszukujących prostego przepisu na zalewę do papryki w occie służę udaną recepturą.
Składniki na zalewę:
ocet – 1 szklanka
woda – 5 szklanek
cukier – 3/4 szklanki
sól – 1 łyżka stołowa
oraz
papryka
przyprawy – gorczyca, ziele angielskie, gałązki kopru, liść laurowy lub gotowa mieszanka suszu (do ogórków konserwowych)
czosnek
olej
Najpierw przygotowuję paprykę. Myję ją, kroję, wycinam gniazda nasienne i rozdrabniam na paski o grubości około 2 cm. Razem z czosnkiem układam pionowo w średnich słoikach, wsypuję po łyżce przypraw.
W wielu przepisach czytam, że trzeba gotować zalewę, ja tego nie robię. Wody nie przegotowuję, tylko używam filtratu z dzbanka Brita. Sól kuchenna jest substancją bardzo łatwą rozpuszczalną, więc nie ma problemu, nawet jeśli użyję zimnej wody. Składniki zalewy mieszam w misce i zalewam przygotowane słoiki.
Do każdego słoika obowiązkowo należy dodać po 1 łyżce stołowej oleju! Dzięki temu jest smaczniejsza i o wiele zdrowsza, ponieważ ma to związek z przyswajaniem antyutleniaczy (karotenoidy: np. likopen). Zakręcone słoiki pasteryzować około 20 minut. Po ugotowaniu ułożyć na kilkanaście minut „na boku”, aby złapały próżnię.