Polacy stają się less waste? 5 optymistycznych spostrzeżeń
Idea less waste wynika z troski o środowisko. Polega na uważnym korzystaniu z zasobów, aby ograniczyć ilość produkowanych odpadów. Zmniejszenie ilości plastiku i zwrócenie się w kierunku biodegradowalnych tworzyw, przedmiotów wielokrotnego użytku i materiałów nadających się do recyklingu to coś, co może zrobić każdy, by chronić naszą planetę. Przekonaj się, jak Polacy radzą sobie z tym zadaniem!
Polacy na zakupach less waste – własne torby wielokrotnego użytku
Coraz częściej na zakupy ludzie wybierają się ze swoimi torbami. Najczęściej są to opakowania z tkanin, które można uprać i wielokrotnie użyć. Mniejsze i większe zakupy pakowane są do toreb wziętych z domu, nie ma więc potrzeby korzystania z tzw. zrywek lub reklamówek. W sklepach też często można kupić torby papierowe, które można ponownie wykorzystać lub poddać recyklingowi. Wiele osób korzysta też ze specjalnych opakowań na produkty na wagę, które można samodzielnie uszyć np. ze starej firanki.
Segregowanie śmieci i gospodarowanie odpadami zielonymi
Nasi rodacy coraz lepiej radzą sobie także z segregowaniem śmieci. Liczne kampanie informacyjne i edukacyjne odnoszą oczekiwany skutek. Na kontenerach i workach na śmieci znajdują się opisy, dlatego każdy może przeczytać, jakie odpady należy umieszczać w pojemnikach w kolorze zielonym, żółtym czy niebieskim. Obserwuje się też mocną świadomość tego tematu wśród dzieci i młodzieży. Wiele osób doskonale zarządza też odpadami zielonymi. Posiadacze działek kompostują pozostałości z kuchni i wykorzystują je do nawożenia ogródków warzywnych.
Producenci i dostawcy też mogą być less waste
Troska o środowisko to nie tylko kwestia wyborów dokonywanych przez konsumentów. Obecnie wiele firm, np. Ale Młyn – sklep zero waste ma ofertę przystosowaną do zakupów w duchu less waste. Przejawia się to m.in. użyciem opakowań wielokrotnego użytku lub biodegradowalnych toreb oraz ograniczaniem użycia plastiku. Coraz częściej zamawiane produkty pakowane są w papierowe torby i zabezpieczone papierową taśmą pakową. Do wypełnienia stosuje się papier lub ponownie używa innych materiałów.
Drugie życie przedmiotów
Coraz częściej zwracamy uwagę na jakość otaczających nas przedmiotów oraz rzeczy, z których korzystamy na co dzień. Zabawki dla dzieci, meble i ubrania często przechodzą z pokolenia na pokolenie i są użytkowane przez wiele osób, zanim trafią na śmietnik. Dzięki temu nie trzeba kupować nowych produktów, ponieważ te z historią doskonale zaspokajają nasze potrzeby.
Kuchnia less waste
W kuchni też widać realizację założeń less waste. Placki z łodygi brokułów, pesto z liści rzodkiewki i ocet ze skórki z jabłek to nie tylko smaczne i zdrowe produkty. Takie wykorzystanie resztek pozwala zmniejszyć objętość wyrzucanych śmieci, co doskonale wpisuje się w ideę ograniczania ilości odpadów produkowanych przez gospodarstwa domowe.
Ograniczenie ilości produkowanych śmieci to doskonały sposób na zdrowsze życie i większą kontrolę nad konsumpcją. Żyj w zgodzie z naturą i postaw na produkty less waste!
Artykuł sponsorowany, ma charakter reklamowy.