Chaczapuri 4 sery czyli łatwy gruziński placek
Nigdy nie byłam w Gruzji, ale interesuje się światową kuchnią i zaintrygowało mnie danie jakim jest Chaczapuri. Ten bardzo popularny placek wykonany jest z ciasta drożdżowego i zrolowany w kształcie charakterystycznej łódeczki. Na wierzchu znajduje się ser (albo kilka serów). W zależności od regionu, Chaczapuri robi się nawet z ziemniakami. Moje dzisiejsza wersja to Chaczapuri 4 sery. Do farszu dodałam fetę, mozarellę light, twaróg chudy oraz goudę. Nadzienie serowe jest tak smaczne, że nie trzeba go już doprawiać ani solić.
Nie mam pojęcia jak smakuje Chaczapuri w gruzińskiej knajpie, ale moje wyszło przepyszne. Najlepiej smakuje prosto z pieca, jeszcze ciepłe.
Osoby na diecie redukcyjnej powinny uważać z ilością tego dania, bo danie może być dość kaloryczne. Ja użyłam mozarelli light i chudego twarogu. Jak znajdę chwilę czasu, policzę wartość kaloryczną i makro dla tego dania i wstawię edycję.
Składniki na dwie sztuki chaczapuri (jak na zdjęciu)
Ciasto:
- 250 g mąki pszennej typ 650 (lub 500)
- 100 ml mleka
- 80 ml wody
- 15 g świeżych drożdży
- pół łyżeczki soli
- pół łyżeczki cukru
- łyżka oleju/oliwy
Farsz:
- 100 g mozarelli light
- 100 g chudego twarogu
- 100 g sera feta
- 50 g sera gouda
- 1 łyżka mąki pszennej
- 50 ml mleka
- 3 jajka
Mąkę przełożyć do miski, dodać sól, cukier i oliwę. Woda i mleko powinny być ciepłe (nie gorące). Wymieszać je razem i kruszyć drożdże. Dokładnie wymieszać aby drożdże się rozpuściły. Zagnieść elastyczne ciasto i odstawić na 60 minut pod przykryciem, aby urosło. W tym czasie można przygotować farsz.
Do miski wkruszyć fetę i twaróg, dodać startą mozarellę, mleko i mąkę. Wymieszać łyżką. Gdy ciasto podrośnie, należy je wyjąć, chwilę pozagniatać, a następnie podzielić na pół i uformować kulki. Odstawić na drugie wyrastanie na około 15 minut (pod przykryciem). Goude zetrzeć na tarce.
Rozwałkować kulkę ciasta na placek. Wyłożyć połowę goudy, aż po brzegi ciasta i zacząć zwijać do środka, tak aby część sera znajdowało się w środku. Z górnych brzegów uformować „łódeczki”. Wyłożyć połowę masy serowej. Tak samo zrobić z przygotować drugie chaczapuri. Jedno jajko rozbić widelcem i posmarować brzegi placków, aby ładnie się zarumieniły.
Piekarnik rozgrzać do 220 st. C (bez termoobiegu). Wstawić placki i piec około 15-20 minut (w zależności od piekarnika). Jak już się upieką, wyjąć blachę do każdej łódeczki wbić po 1 jajku i ponownie wstawić do pieczenia, aby ścięły się białka. Żółtka powinny pozostać płynne. Chaczapuri gotowe!
Chaczapuri to zdecydowanie moje danie!. Uwielbiam sery, a tutaj jest ich aż 4! Dlatego to danie jest takie sycące i pyszne, bo jak już wiecie ser tak jak cukier może uzależnić :) Dlaczego ser jest uzależniający? Pisałam o tym w poście o pizzy, której fundamentalnym składnikiem jest przecież ser!(https://www.jakpomasle.pl/dlaczego-pizza-jest-taka-smaczna-i-co-zrobic-aby-byla-zdrowsza-i-mniej-kaloryczna/
Zamierzam przygotować inne wersje chaczapuri. Jest dużo opcji do testowania Bardzo intruguje mnie dodatek ziemniaków do tego przepisu. Mąkę pszenną można zastąpić inną, a może uda się przemycić jakieś warzywa? Obserwuje mojego bloga, aby nie przegapić innych wersji chaczapuri.