Ciasto z kremem i owocami (czereśniami). Prosty przepis na sezonowe owoce.
Puszysty biszkopt z makiem, przełożony aksamitną masą budyniową, a do tego orzeźwiające owoce w galaretce. Na wierzchu polewa z gorzkiej czekolady. To ciasto z kremem i owocami jest jak delicja. W tym przepisie użyłam czereśni, bo jest teraz na nie sezon, ale z powodzeniem możesz je zastąpić innymi owocami – nawet tymi mrożonymi (wiśnie, maliny). Wartość kaloryczna w 100 g to 162 kcal. Nie jest to dużo! Jest to o połowę mniej niż słynny 3-Bit bez pieczenia (mój przepis na 3-Bit tutaj). Przepis na ciasto z kremem i owocami jest dość prosty, ale wymaga trochę czasu. Dlatego warto dzień wcześniej przygotować biszkopt oraz budyń. Z podanej receptury wychodzi duża blacha pysznego ciasta z kremem.
Czereśnie to moje ulubione owoce z dzieciństwa. Szalałam za nimi bardziej niż za truskawkami, bo ich sezon jest o wiele dłuższy. No i trzeba było wejść na drzewo, aby zjeść kilka. Dziś nadal je lubię, choć wydają mi się za słodkie. Dlatego, aby przełamać słodycz owoców i galaretki dodałam do nich trochę witaminy C w proszku. Należy pamiętać, aby dodawać ją do chłodnych napojów lub potraw, ponieważ jest wrażliwa na wysoką temperaturę. Witaminę C w kuchni używam zamiennie z kwaskiem cytrynowym np. czasem dodaję ją do kompotu jeśli jest za słodki. Ciasto z kremem i owocami to pozycja obowiązkowa w lecie.
Biszkopt z makiem:
- 5 jajek
- 140 g cukru
- szklanka mąki
- 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
- 0,5 szklanki suchego maku
Nagrzej piekarnik do 180 st.C. Całe jajka i cukier wrzuć do miski miksera i miksuj najpierw na wolnych, potem na wyższych obrotach.
TIP: Mój mikser (KitchenAid’a) tak dobrze i szybko ubija masę, że nie bawię się już w rozdzielanie białek i żółtek. Jeśli masz „ręczny” mikser, o słabszej mocy, lepiej ubij osobno białka i dodaj na końcu do masy. Mój poprzedni robot też osiągał podobne efekty, ale ubijanie trwało o wiele dłużej (nawet 20 minut). Dlatego w zależności jakim sprzętem operujesz, masa musi być jak puch.
Mąkę wymieszaj z proszkiem do pieczenia i makiem. Do masy jajecznej dodaj 1/3 mąki i wymieszaj łopatką bardzo ostrożnie. Dodaj kolejne 1/3 mąki, wymieszaj i znów powtórz całą czynność. Rób wszystko ostrożnie, po to aby masa była delikatna i napowietrzona.
Blachę o wymiarach: 25×35 cm wyłóż papierem do pieczenia, wylej masę i wyrównaj łopatką. Wstaw do gorącego piecyka i piecz przez 30 minut (środkowy poziom, bez termoobiegu). Po upieczeniu, ciasto koniecznie wyjmij szybko z formy, zerwij papier i ostudź na kratce. Biszkopt musi odparować i wystygnąć. Warto go upiec dzień wcześniej. Jak biszkopt całkowicie wystygnie przekrój go na dwa cienkie placki.
Krem:
- 600 ml mleka
- 5 żółtek
- 100 g cukru
- łyżka skrobi ziemniaczanej
- 20 g mąki pszennej + 20 g kukurydzianej
- 200 g masła
Mleko zagotuj i odstaw. Jajka wymieszaj (mikserem) z cukrem, skrobią i mąkami. Cały czas mieszając wlej (mniej więcej) szklankę gorącego mleka. Jeśli powstały grudki z mąki możesz je zmiksować blenderem. Zawartość miski z jajkami i mlekiem wlej do pozostałego gorącego mleka. Zagotuj „budyń” cały czas mieszając. Po ugotowaniu przyłóż do jego powierzchni kawałek folii spożywczej lub woreczek jednorazowy. Dzięki temu nie powstanie kożuch.
Masło wyjmij z lodówki na 5 minut przed miksowaniem, a następnie byle jak pokrój nożem i utrzyj, aż będzie puszyste. Stopniowo dodawaj po łyżce budyniu i miksuj na gładki krem – jak w kremówce.
Galaretka czereśniowa:
- 600 ml wody
- 600 g czereśni (bez pestek)
- 2 galaretki wiśniowe
- (nieobowiązkowo) pół łyżeczki witaminy C w proszku lub szczypta kwasku cytrynowego
Czereśnie opłucz i usuń pestki. Do garnka wlej 600 ml wrzątku i wsyp galaretki. Zamieszaj, aż całkowicie się rozpuszczą. Dodaj czereśnie i ewentualnie pół łyżeczki witaminy C. Zamieszaj i odstaw, aż ostygnie. Pół godziny przed przełożeniem ciasta, wstaw garnek do lodówki i co jakiś czas sprawdzaj czy galaretka tężeje (u mnie trwało to 30-40 minut). Jak będzie już gęstniała, możesz wyłożyć ją na ciasto.
Polewa:
- 30 g masła
- 80 g tabliczki gorzkiej czekolady
Polewę zrób na końcu. A najlepiej jak już przełożysz ciasto. Do małego rondla wlej wodę i wstaw do niego inny, mniejszy rondelek i zacnej podgrzewać, aż woda zacznie wrzeć. Do tego najmniejszego włóż połamaną czekoladę i masło. W tak przygotowanej kąpieli wodnej mieszaj czekoladę i masło, aż się całkowicie połączą. Od razu polej ciasto i lekko rozsmaruj.
Składanie ciasta z kremem:
Na pierwszą warstwę biszkopta wyłóż krem budyniowy i wyrównaj. Następnie wylej tężejącą galaretkę z czereśniami i przykryj drugim biszkoptem delikatnie dociskając. Wstaw do lodówki, aby ciasto zastygło. W tym czasie zrób polewę. Jak będzie gotowa, wyjmij ciasto polej i znów wstaw do chłodzenia na conajmniej 1-2 h. Ciasto przechowuj w lodówce.
Wartość odżywcza ciasta z kremem i owocami w 100 g:
energia: 155 kcal
białko: 3,5 g
tłuszcz: 8,3 g
węglowodany: 15,8
błonnik: 1 g
Nie ma zbyt wiele przepisów z udziałem czereśni, ale może Wy macie jakieś swoje sprawdzone i ulubione? Chętnie wypróbuję. Podzielcie się recepturą!
Paula