Dieta wątrobowa: placki twarogowe bez dodatku tłuszczu
Czy na co dzień zastanawiamy się jak funkcjonują nasze narządy wewnętrzne? Pomimo, że czujemy się dobrze i na nic nie chorujemy, to nasz organizm ciężko pracuje. Dlaczego tak się dzieje? Częstą przyczyną jest intensywne i stresujące życie, a także spożywany alkohol. Wychodzi na to, że czasem nie da się uniknąć obciążenia organizmu, ale można go wspomóc – najprościej stosując dietę wątrobową.
Wbrew pozorom nie jest to dieta stosowana tylko przy schorzeniach wątroby. Oczywiście dieta wątrobowa nie polega na spożywaniu wątróbki ;). Zatem odpowiedzmy sobie na pytanie…
Co jeść na diecie wątrobowej?
W internecie są przepisy dla diety wątrobowej. Jeśli jednak wczytamy się na czym polega regeneracja wątroby dietą, sami możemy dopasować swoje codzienne menu. Z tego co sama przestudiowałam, wysuwają się dwa najważniejsze założenia takiej diety:
- Najważniejsze założenia diety wspomagającej wątrobę – to ograniczyć spożycie tłuszczów! A więc powinno się unikać tłustych serów, tłustego nabiału, tłustych mięs, kiełbas i wędlin, frytek, majonezu, smalcu itd. Na liście zakazanej są też nasiona oleiste – sezam a także orzechy, migdały, awokado.
- Drugie założenie – to unikać spożycia żywności przetworzonej, ciężkostrawnej, wzdymającej, ostro przyprawionej. Nadmiar dodatków do żywności i alkohol również obciążają wątrobę.
Więcej szczegółów diecie wątrobowej możecie przeczytać tutaj: www.essentiale.pl. Na podanej stronie znajduje się również przykładowy jadłospis dla diety wątrobowej.
Dlaczego piszę o wątrobie?
Zawsze miałam podejście, że jestem za młoda na problemy z wątrobą. Nic mnie nie boli i przecież dopiero skończyłam 30-stkę. Jednak jakiś czas temu wykonałam profilaktycznie badanie wątroby (ultrasonografem). Okazało się, że mam kilka miejsc w wątrobie zwapnionych! Po konsultacji z lekarzem, uspokoiłam się, ponieważ generalnie to nic takiego, jednak zapaliła mi się żółta lampka. O wątrobę należy dbać w każdym wieku…
Dieta wątrobowa przepisy:
Dzisiaj przedstawiam przepis na placuszki serowe, które smaży się bez dodatku tłuszczu.
Do ich przygotowania potrzeba:
- 250 g chudego twarogu
- 1-2 jajka
- 2 łyżeczki cukru pudru
- 3 łyżki mąki pełnoziarnistej
Wykonanie placków możecie zobaczyć na poniższym filmie:
Sposób przygotowania:
- Ser przełożyć do miski, dodać żółtko, cukier i mąkę.
- Składniki w misce rozgnieść widelcem.
- Białka ubić osobno i dodać do powstałej masy.
- Wszystko razem wymieszać.
- Patelnię rozgrzać i nakładać niewielkie porcje placuszków.
- Placuszki smażyć powoli na małym gazie i bez tłuszczu.
Po usmażeniu można ozdobić sokiem, domowym dżemem i owocami.
I takie lekkie placki można jeść bez wyrzutów sumienia :D
Nie tylko kot by je zjadł :D
W diecie watrobowej nie mozna jesc ziltek, wiec te placki mysza byc na samych bialkach, a zamiast cukru polecam uzyc 1 lyzke miodu
Super! Wyglądają przepysznie :)
Pyszne i lekkie :D
Ciekawa dieta i smaczna, czasem warto szukać dobrych rozwiązań na różne dolegliwości.
Spróbuję tych placków i może to pomoże zacząć mi tę dietę