Mąż w roli królika doświadczalnego! Domowa szarlotka bez glutenu.
Nietolerancja glutenu jest coraz częstszym zjawiskiem, a przynajmniej tak wynika z informacji podawanych w mediach. Ale duże grono ludzi rezygnuje ze spożywania tego białka z własnego wyboru. Nie do końca jestem pewna czy słusznie, ale w końcu każdy ma wolną wolę.
Jeśli chodzi o mnie, to ciężko byłoby mi wyrzec się makaronów, a także pieczywa, które spożywam od czasu do czasu. Mam to szczęście, że jedząc produkty z pszenicy czuję się dobrze i nie muszę ich wykluczać z diety (i mam nadzieję, że to się nie zmieni). Jednak w ramach eksperymentu postanowiliśmy z Jackiem zastosować na nim dietę wykluczającą gluten. Mój własny, osobisty mąż w roli królika doświadczalnego? O tak! :D
W swoim postanowieniu Jacek trwa już blisko dwa tygodnie i trzyma się całkiem dobrze. Przez pierwszy tydzień trochę jęczał, że nie ma co jeść i marzy mu się chociaż jedna bułka z szynką. Ale co tam, musi cierpieć w imię nauki!
W miniony weekend zrobiło mi się go trochę żal, więc przygotowałam szarlotkę bez glutenu. To mój pierwszy taki wypiek, więc miałam obawy co do efektu końcowego.
Postanowiłam też, że będę częściej publikować podobne przepisy z myślą o osobach, których organizmy nie tolerują glutenu.
Składniki:
- 1 mała szklanka mąki kukurydzianej
- 1 mała szklanka mąki ryżowej
- 1 mała szklanka skrobi ziemniaczanej
- pół łyżeczki proszku do pieczenia
- pół szklanki cukru (ok.100 g)
- 200 g masła
- 3 łyżki chłodnej wody
- 1 jajko
- 1 kg jabłek
- pół łyżeczki cynamonu
- pół szklanki wody
Szarlotka bezglutenowa – przygotowanie
- Tortownice posmaruj tłuszczem i posyp mąką kukurydzianą.
- Wszystkie mąki wymieszaj w misce z proszkiem do pieczenia. Dodaj cukier, jajko, posiekane masło i 3 łyżki chłodnej wody. Na początku wyrób ciasto widelcem, dzięki temu nie przyklei się do dłoni. Gdy zacznie mieć jednolitą teksturę zagnieć dłońmi na plastyczną i jednolitą masę. Podziel na pół. Jedną część włóż do zamrażarki, drugą rozwałkuj na dnie tortownicy i włóż na godzinę do lodówki.
- Jabłka obierz, pokrój niedbale w kostkę. Przełóż do garnka, wlej wodę i gotuj około 5-10 minut. Dla lepszego smaku dodaj szczyptę kwasku cytrynowego lub kilka kropel soku z cytryny. Do uprażonych jabłek dodaj cynamon.
- Piekarnik rozgrzej do 180º C.
- Na surowe ciasto wyłóż podprażone jabłka. Ciasto z zamrażarki wyjmij i pokrój w cienkie plastry. Tak przygotowane kawałki ułóż na jabłkach. Szarlotkę wstaw do rozgrzanego piecyka i zapiekaj ok.40 minut (bez termoobiegu), aż zacznie delikatnie się rumienić. Po upieczeniu wyjmij z piekarnika i pozwól ostygnąć.
Przed pieczeniem ciasto ma ciekawą konsystencję. Przypomina miękką, jednolitą plastelinę, przez co już samo wyrabianie jest przyjemne. Natomiast po upieczeniu szarlotka jest bardzo delikatna, krucha i maślana.
Jestem ciekawa, czy wśród Was są osoby, które nie jedzą produktów zawierających gluten (niezależnie od przyczyny)? Ujawnijcie się i napiszcie na co warto zwrócić uwagę w diecie bezglutenowej. :)
Margarynę KASIA której głównym składnikiem jest olej palmowy-trucizna używa się jeszcze tylko na wschodzie Europy, pozostałe kraje już dawno wycofały to dziadostwo !!!